reklama

TEDx@Nairobi 2012: prezentácia modernej „Afriky“

12.5.2012 sa v Keni konala TEDx konferencia. Videá z nej budú k dispozícií v júni a všetci, ktorí si myslia, že Afriku môžu trápiť iba témy ako konflikty, korupcia, hladomor a že „Afričania" sú leniví a sprostí, môžu pri čítaní týchto riadkov zažiť veľmi ťažké chvíle. Konferencii v Nairobi dominovali mladí a usilovní ľudia, ktorí vzišli prevažne z chudobných pomerov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
Obrázok blogu

Najväčšou hviezdou podujatia bol mladý Masaj, pastier dobytka, ktorého od detstva trápili konflikty jeho stád s levmi. Už ako desaťročný si všimol, že levy majú strach z „pohyblivého svetla" a preto skonštruoval ochranný systém s blikajúcimi svetlami, ktoré chránia jeho dobytok. Mladík nikdy nechodil do žiadnej školy, no teraz vyhral štipendium.

„Nech je jedlo našou medicínu a medicína našim jedlom", tvrdí Mary Onyango, ktorá vypracovala systém znovuzavedenia pôvodných druhov zeleniny a ovocia, ktoré sa vytratili z jedálnička väčšiny miestnych ľudí. Globalizácia penetruje do krajín Afriky stále rýchlejšie a cukrovka, či chronické srdcové choroby sa objavujú stále častejšie ako dôsledok zmeny životného štýlu plného sladkostí, hranolčekov a hamburgerov. Hlavnou potravinou väčšiny ľudí v Keni je kukurica a fazuľa. Na obrovských poľnohospodárskych pozemkoch pestujú zahraniční investori plodiny na export (káva, čaj, obilie, ruže atď.). Pôvodné a miestnym klimatickým a edafickým podmienkam prispôsobené druhy zeleniny sa vytratili a s nimi aj znalosti ich pestovania. Zohnať kvalitné semená je stále zložitejšie. Napriek tomu práve tieto druhy zeleniny majú vyššiu nutričnú hodnotu a sú odolnejšie voči miestnym škodcom. Návrat tradičných plodín na polia i do jedálničkov rastúcej kenskej populácie je cestou k potravinovej bezpečnosti i znižovaniu výdavkov domácností na zdravotnú starostlivosť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na konferencii zaujali aj prezentujúci z jedného z najväčších slumov v Afrike. Abduel Kassim sa v Kibere narodil a nikdy by nechcel žiť inde. Spoločne so susedmi vybudoval školu, do ktorej chodia žiaci/ky bezplatne. Na vybudovanie školy nikdy nedostal žiadne peniaze od investorov. Riaditeľ Umande trust, Josiah Omotto, predstavil koncept bio-digestívnych záchodov, ktoré premenia denný priemer 300 gramov ľudských výkalov na biopalivo (plyn na varenie). Miestni ľudia tak majú šancu radikálne znížiť spotrebu uhlia a dreva, čo je zásadný príspevok k ochrane lesných porastov.

Zaujal aj žurnalista Anas Aremeyawro, ktorý tvrdí, že „nemá zmysel robiť novinárčinu, ktorá nemá vplyv na život ľudí". Jemu samému sa podarilo dostať za mreže šamanského doktora, ktorý zmaril život mladého albína a ako pokusný pacient nazbieral evidenciu proti doktorom/kám, ktorí sa angažovali v obchode s drogami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Východná Afrika je miestom s obrovským ľudským potenciálom a nekonečnou liahňou talentov. Systém mobilného bankovníctva MPESA (M - Mobile, Pesa - peniaze) sa šíri z Kene do celého sveta. Pomocou neho môžete realizovať platby cez mobilný telefón kedykoľvek, kdekoľvek a komukoľvek. MPESA zvyšuje nielen bezpečnosť ľudí (keď vás okradnú, zmizne vám síce telefón, ale hotovosť na ňom uložená je chránená PINom, takže aspoň peniaze okradnutému ostanú), ale aj dostupnosť bankových služieb. Na zaplatenie faktúry už nie je nutné prekonať 20 km zablatenej cesty do najbližšieho mesta. Mladí ľudia tu stoja na čele progresívnych moderných organizácií. Open Source platforma Ushahidi.com pomáha humanitárnym organizáciám i bežným ľuďom zorientovať sa v krajine počas akejkoľvek krízy a problémov. Východná Afrika zažíva boom mobilných aplikácií s veľmi praktickým použitím pre jej obyvateľov. Napríklad mobilná aplikácia iCow informuje farmárov/ky o cenách mlieka na lokálnom trhu, takže napriek geografickej izolovanosti disponujú relevantnými informáciami a nepredávajú svoje produkty pod cenu. Cez aplikáciu vedia nájsť najbližšieho veterinára, dozvedia sa o najlepšom čase pre tehotenstvo kráv a o mnohých iných potrebných faktoch. Len nedávno priniesol týždenník East African rebríček stovky najpopulárnejších mobilných aplikácií vyvinutých vo Východnej Afrike.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Atmosféru konferencie TED@Nairobi 2012 osviežil The Kenya Boys Choir, ktorý nedávno nahrával svoj nový album v najlepšom kenskom nahrávacom štúdiu B'ware v Nanyuki a v galérií umenia LilyPond doslova ohúril umelecky vyspelé a náročné medzinárodné publikum. Ten istý zbor vystupoval aj počas inaugurácie Baracka Obamu a obyvatelia Kene sú naň právom hrdí. Tešíme sa na TED@Nairobi 2013. Je sa na čo!

Lukáš Zorád

Lukáš Zorád

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Od roku 2011 pracuje pre OZ Človek v Ohrození ako terénny pracovník na rozvojových projektoch vo Východnej Afrike. Zoznam autorových rubrík:  Zo života na rovníkuAfrika bez mýtovna cestáchFilmPrírodapoviedkyškolstvoSpoločnosťSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu