Zo života na rovníku: Lekcia politickej morálky

Autor: Lukáš Zorád | 19.5.2013 o 15:10 | Karma článku: 17,94 | Prečítané:  7882x

Nie, nejdem písať o žiadnej veľkej politike, ale o školáčkach v uliciach deviateho nejnebezpečnejšieho mesta na svete Nairobi na kurze investigatívnej žurnalistiky a o pedagogickom čine roka. A že to vyšlo na jedničku.

Učiteľ žurnalistického krúžku na strednej dievčenskej škole v Nairobi sa rozhodol žiačkam udeliť lekciu morálky, na ktorú len tak ľahko nezabudnú. Zmonitorovať prostitúciu v uliciach hlavného mesta Kene a napísať o tom článok do školských novín. Hlavným mottom krúžku bolo „hľadanie pravdy". Dievčatá boli nadšené, pretože ísť do ulíc Nairobi okolo polnoci a navyše to mať dovolené bolo vzrušujúce. Ako výchovná metóda to podľa mňa nemá chybu. V teréne sa človek učí najlepšie. Je to názorné, praktické, aktívne a nezabudnuteľné. Ale čo bezpečnosť? Dvadsať dievčat v školských uniformách, behajúcich po uliciach s vysokým výskytom prostitúcie a kriminality - ten učiteľ musí byť šialený! Ale nebol. Na exkurziu vybavil aj ozbrojený policajný sprievod a písomné súhlasy rodičov. Wow!

Celá akcia prebehla bez väčších problémov až na jedno miesto. Baby fotili sporo odeté ženy a zapisovali si poznámky a referencie. Pred jedným z barov našli zaparkované auto s vládnou značkou a čo čert nechcel niektoré žiačky spoznali aj majiteľa auta. Bol ním člen parlamentu a zároveň niečo ako župan kraja Laikipia. Známa tvár, známe auto. V piatok v noci s verejným autom s osobnou ochrankou v strip bare? Žiačky začali cvakať ostošesť až kým sa proti ním nevyrútili ostražití ochrankári. Dievčatá boli dosť bystré na to, aby vedeli, že tu niečo nebolo v poriadku. Prečo by malo verejnému činiteľovi prekážať pár fotografií do školského časopisu? Možno to, že má doma ženu a deti? Krúžok chránený policajnou hliadkou politikove gorily vysmial a pokračoval v exkurzii. O svojich objavoch napísali dievčatá článok do školských novín.

Kým ho však stihli vydať, všimli si pána politika na priateľskej návšteve u riaditeľky školy. Krátko po návšteve sa dozvedajú, že pán politik venoval škole a dokonca priamo krúžku kopec peňazí. Učiteľ si vyžiadal od žiačok všetky fotografie a článok museli prepísať. Neoverené informácie vraj nemôžu zverejňovať. Hľadanie pravdy sa tak skončilo pravdivou a podľa mňa hodnotnou lekciou z občianskeho života. Pán učiteľ už na danej škole nikdy podobnú exkurziu nezorganizoval.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Firmy nutne potrebujú ľudí, z Ukrajiny im ich vláda dovoliť nechce

Na jar minister práce Ján Richter hovoril o možnosti vpustiť na náš pracovný trh ľudí z tretích krajín v odvetviach, v ktorých to bude potrebné.

EKONOMIKA

Právnici, ktorí radili pri predaji Eurovey a príchode Číňanov

Právnické firmy pre SME a The Slovak Spectator ukázali top obchody, pri ktorých radili.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?