Zo života na rovníku: 30 minút Nanukovom

Autor: Lukáš Zorád | 14.2.2011 o 18:10 | (upravené 14.2.2011 o 18:45) Karma článku: 8,65 | Prečítané:  1426x

Fotografovať kenské mestečko Nanyuki (medzi známymi prezývaným Nanukovo), kde momentálne žijem a pracujem, som sa vybral strategicky v nedeľu ráno, aby som mal čo najmenej obdivovateľov/iek. O siedmej ráno sa v celom mestečku začínajú nedeľné omše v miestnom jazyku kiswahili, o deviatej potom v angličtine. Pokúsil som sa vyžuiť tento čas lásky a pokoja a tu je výsledok môjho 30 minútového „fotomaratónu" od 8:00 do 8:30.

Za ten mesiac, čo tu žijem sa aj kostol spred môjho domu začal vyfarbovať na zeleno. Vlastne na papagájovo. Vnútri práve zúri omša v miestnom jazyku kiswahili. Zámerne píšem, že zúri, pretože tunajší servis je veľmi hlučný, dynamický a akčný. Veľmi kontrastný k našim uspávacím omšiam.

kostol

Ja to volám papagáj štýl. Predovšetkým ženy sa obliekajú do nádherných farebných šiat a spestrujú inak všedné ulice plné prachu a sivých odtieňov.

Po náročnej sobotňajšej noci sa mu do kostola priveľmi nechce...

Miestni drsňáci. Ako inak nazvať chlapov v čapiciach a bundách, keď je vonku skoro 30°C?  Ilustračne pridávam aj fotografiu detí v koženej bunde z iného dňa. Vtedy bolo nad 30 stupňov.

drsnaci

benda

S Bohom je všetko možné...aj predávať  nedeľné noviny na križovatke.

god

Nuda na benzínovej pumpe...

nuda

Nad skromnou budovou miestnej pošty vyrástla budova mobilného operátora aj s vysielačom. SMSkovanie je v Keni mimoriadne populárne a mobilným operátorom sa tu veľmi darí.

orange

Mnohé obchody sa snažia upútať maľovanými stenami. Tento zrejme vznikol s podporou UNDP (United Nation Development Program - slovenský názov) . „Sote Tupande Miti" znamená „We all climb trees". Doslovný preklad je jednoduchý, ale napadá niekomu aj adekvátny slovenský ekvivalent?

tupande

Futbalové ihrisko na základnej škole v Nanyuki. Niekedy sa pokúsim odfotografovať deti hrajúce futbal na tomto ihrisku. Schválne, koľko z nich v tom prachu bude vidieť. Podľa mňa by kenský futbalisti mohli byť dobre adaptovaný na hru pri zlej viditeľnosti a v hmle by sa im mohlo dariť viacej, ako našim futbalistom.

ihrisko

Neďaleko ihriska som náhodne stretol čističa topánok Josepha. Tento futbalový fanúšik Arsenalu Londýn a Slovenskej futbalovej reprezentácie má rád najmä našu obranu. Vďaka sympatickým výkonom našich futbalistov na uplynulom šampionáte v JAR si tu veľmi rýchlo získavam sympatie a kamarátov. Najviac sa im páčilo, ako sme vyprášili Talianov.

futbal

Nanyuki central park. Miesto kam sa nechodí randiť a bezstarostne prechádzať, ako u nás do parkov. Cez deň je tu ešte pomerne bezpečne, ale v noci sa vám môže stať, že z osvetlenej ulice si vás miestni stiahnu do tmavého parku a budete radi, ak prídete len o to, čo máte pri sebe. Ani chlapík na snímke nezaváhal, ihneď ku mne priskočil a začal pýtať mince. Park sa nachádza v centre mesta, neďaleko stanoviska matatov (medzimestká doprava) na Lumumba road. Päťdesiate výročie zavraždenia prvého zvoleného prezidenta Demokratickej republiky Kongo, Partica Lumumbu si Afrika pripomínala minulý týždeň.

park

Zbieranie odpadkov môže na prvý pohľad vyzerať ako ušľachtilá činnosť uvedomelých dobrovoľníkov, ale tu sme v inej krajine. Pár sekúnd po tejto fotografií som mal vo vačkoch ruky dvoch "dobrovoľníkov" aj s odpadkami, ktoré práve pozbierali.

odpad

Baťa je ako Coca Cola. Všade.

bata

Moje rovníkové, nearktické Nanukovo je oproti iným mestám Kene pomerne bezpečné aj vďaka prítomnosti viacerých regionálnych a národných inštitúcií. Sú tu krajské úrady, vysunuté pracoviská ministerstiev, či sídlo celonárodného denníka Dayli Nation. V meste sa tiež nachádza letecká základňa kenských leteckých síl ako aj základňa britského letectva a miestni sú zvyknutí na prítomnosť bielych ľudí.  Za bránami Laikipia county council pracujem i ja.

laikipia

A to všetko za tridsať minút pod 5199 metrov nad morom sa týčiacou horou Keňa.

kena

 

Viacej o mestečku Nanyuki v mojom predchádzajúcom blogu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

KULTÚRA

BBC bude cez víkend pripravovať reláciu o slovenskej hudbe

World Music Festival v Bratislave pomôže zviditeľniť našu hudbu.


Už ste čítali?