Zo života na rovníku: Posledné nosorožce

Autor: Lukáš Zorád | 27.2.2011 o 18:10 | (upravené 27.2.2011 o 20:00) Karma článku: 9,27 | Prečítané:  1728x

K životu v Keni neodmysliteľne patrí divoká príroda a divoká zver. No a keď sa len 17 km od vášho bydliska nachádza prírodná rezervácia o rozlohe 300 km2 a medzi jej obyvateľov patrí celá „veľká päťka" (teda zvieratá, ktorých ulovenie sa považovalo za najnebezpečnejšie a najťažšie a patria sem nosorožce, slony, byvoly, levy a leopardy), bolo by hriechom sa sem nevydať.

Výhodou Ol Pejeta conservancy, známej aj ako Sweetwaters Game Reserve, je, že nepatrí medzi najnavštevovanejšie prírodné rezervácie v Keni a to aj napriek tomu, že tu okrem spomínanej veľkej päťky nájdete aj útulok šimpanzov založený a vedený inštitútom svetoznámej biologičky Jane Goodal. Najslávnejší obyvatelia tejto rezervácie sú však nosorožce biele severské. Žijú tu posledné 4 z ôsmych divo žijúcich nosorožcov tohto poddruhu a dovezené sem boli zo ZOO Dvůr Králové v Českej republike. Ide o posledný pokus záchrany tohto poddruhu a podľa miestnych biológov sa im tu zatiaľ darí dobre. Celková populácia nosorožcov bielych (južných) bola v roku 2007 okolo 17,480  (IUCN, 2008) a nosorožcov čiernych okolo 3600 (zatiaľ čo v 60.tych rokoch ich bolo okolo 70 000!).

01.JPG

Druhé zviera, ktoré sme v ten deň videli, bola elegantná žirafa. Najprv iba z diaľky, ako hľadí na horu Mt. Kenya zahalenú v oblakoch, neskôr už trochu z bližšia.

02.JPG

06zirafka.JPG

03.JPG

06.JPGPomerne bežnými zvieratami aj mimo území prírodných rezervácií sú zebry, ktoré však nemajú príliš radi „očumovanie" a zvyčajne návštevníkom/čkám safari ukážu zadok. No ak je v ich strede tehotná samica, prehliadnuť si ich môžete zo všetkých strán. Tehotná zebra sa zvykne pohybovať uprostred stáda a ostatné spoločníčky a spoločníci sú rozostavené/ý do všetkých smerov okolo nej. Snažia sa tak spozorovať potenciálneho predátora ešte dlho pred tým, než sa objaví v ich dosahu.

05.JPG

04zebry.JPG

04.JPGAsi najčastejšie v parku zahliadnete malé impaly, typické čiernym chumáčom srsti nad kopýtkami.

07.JPG

08.JPG

08.JPG

A takto to dopadne, keď malú impalu chytí niektorý z predátorov.

09.JPG

Medzi ďalšie druhy vysokej zvery patria rôzne druhy antilop

10.JPG

Oryx

12.JPG

Samice antilopy vodárky jeleňovitej

11grantgazela.JPG

Grantova gazela11.JPG

Medzi najväčšie atrakcie samozrejme patria majestátne slony africké. O čo je to potom zložitejšie sledovať slona, ktorý sa na vás rúti z jednej strany, keď si z druhej strany auta všimnete päticu zakrádajúcich sa gepardov, najrýchlejších cicavcov na svete.

13.JPG

gepi.JPG

15.JPG

Keďže slon nám dal svojim gestom jasne najavo, že bude figa borová a nie šou, začali sme sa sústrediť na gepardy a dobre sme urobili. Na hranici rezervácie zahliadli tieto úžasne elegantné tvory pasúci sa dobytok a hľadali skulinku v plote, ktorou by sa k nemu mohli dostať. A tak sme sa k nim dostali aj my, asi na vzdialenosť pätnásich metrov.

16.JPG

17.JPG

14.JPG

V tomto momente som premýšľal, koľko sekúnd by trvalo gepardovi, ktorý dokáže bežať rýchlosťou 120km/h, skočiť do okna nášho auta a zo zložitej rovnice mi vyšlo, že okno by som zatvoriť nestihol. Mačičky však nejavili záujem. V čase obeda sme sa teda boli prejsť do spomínaného šimpanzieho útulku. Nachádzajú sa tu väčšinou siroty, ktoré si prežili vo svojom šimpanzom živote peklo, ako napríklad vylúčenie zo skupiny, strata skupiny v šimpanzej vojne (áno bohužiaľ, sú to naši najbližší príbuzní a takisto ako ľudia vedú medzi sebou krvavé teritoriálne vojny), či strata rodičov. Šimpanzica Alley bola v čase obeda tiež hladná a týmto gestom si pýtala oriešky.

19op.JPG

18op.JPG

18op.JPG

Po obede sme sa ešte vydali popri rieke hľadať hrochy, no tie odplávali kamsi ďaleko a tak sme namiesto hrochov pozorovali vtáky. Nebolo to však márne.

20.JPG

Rybárikovec bledohlavý (pôvodne rybárik sivohlavý - Halcyon leucocephala)

21.JPG

liskavec pestrý (pôvodne blysk nádherný, či škorec trojfarebnýlamprotornis superbus)

22.JPG

„neviemvták" - stihol som odfotografovať, nestihol určiť

Popri tom všetkom a mnohom inom, čo sme videli (prasatá bradavičnaté, stáda byvolov, husy egyptské, paviány, najťažšieho lietajúceho vtáka dropa a iné), mi ani nebolo ľúto, že nám odplávali hrochy a že sme nenašli levy, leopardy, či hyeny. Určite nabudúce.

23.JPG

perex_foto_820.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

KULTÚRA

BBC bude cez víkend pripravovať reláciu o slovenskej hudbe

World Music Festival v Bratislave pomôže zviditeľniť našu hudbu.


Už ste čítali?