Zo života na rovníku: Zázrak pod Mt. Kenya!?!

Autor: Lukáš Zorád | 6.11.2011 o 15:00 | Karma článku: 13,03 | Prečítané:  2691x

Po podnetnej návšteve jednej rodinnej farmy pri Nanyuki, som pozval jej majiteľa Martina na pivo. Na moje prekvapenie odmietol. Pred dvoma rokmi nadobro skoncoval s alkoholom, ktorý mu podľa jeho slov kradol život. Čo všetko za tie dva roky dokázal nás všetkých očarilo.

Mr. Martin Wachiuri vyštudoval hydrológiu na Univerzite KEWI v Nairobi. Na svojich 2 hektároch pozemku začal pestovať plodiny koncom roka 2009 a dnes spolu s manželkou vedú jednu z mála profitujúcich a sebestačných rodinných fariem v regióne. V širokom okolí Martinovej farmy je sucho a už cestou k nemu vidieť vyčerpanú zdegradovanú krajinu postihnutú obrovskou pôdnou eróziou. Väčšina ľudí si myslí, že sa tu nedá nič dopestovať a tak sa venujú prevažne nerentabilnému chovu dobytka, alebo hľadajú prácu v mestách.1.JPG1.JPG

1sucho.JPG

V pozadí Martinovej farmy vidieť suchú a obnaženú pôdu (L. Zorád, 2011).

Takmer 50 účastníčok a účastníkov exkurzie (študenti/ky, učitelia/ky poľnohospodárstva a úradníci/ky z ministerstva poľnohospodárstva), však mali možnosť na vlastné oči vidieť exemplárny príklad lacného riešenia zachytávania a skladovania dažďovej vody v semiaridnej oblasti. Z pomerne malej plochy svojej vlastnej strechy odvádza Martin dažďovú vodu do vodného rezervoára s kapacitou 150 tisíc litrov. Vybudovanie tejto jamy ho stálo 30 000 Kenských šilingov (270 €), čo je zhruba cena najlacnejšieho laptopu na trhu v Nanyuki, či mesačná výplata čašníčok luxusnejšej kaviarne (aj so sprepitným). Investícia sa však Martinovi rýchlo vrátila, pretože už nemusí platiť za vodu mestskému úradu a po prvých výnosoch z farmy zainvestoval do vybudovania druhej vodnej nádrže rovnakej kapacity, ktorá zachytáva vodu pretekajúcu z prvého rezervoára (iba využitím gravitácie). S kapacitou 300 tisíc litrov dažďovej vody tak dokáže Martin polievať svoje plodiny po dobu šesť mesiacov bez jediného dažďa a obdobia sucha tu sotva bývajú dlhšie (väčšinou 3 - 5 mesiacov max).

2vodna.JPG

Na prvý pohľad má 5 metrov hlboká vodná nádrž s kapacitou 150 tisíc litrov veľmi špinavú vodu, no ide len o estetický dojem. Biologické indikátory (napr. absencia rias) naznačujú, že voda je vhodná pre poľnohospodárske účely a pri jednoduchom prefiltrovaní môže byť aj pitná   (L. Zorád, 2011).

Ku komerčnému úspechu však nestačí len zachytávať vodu a pestovať plodiny. Martinova manželka sa stará o prieskum trhu a marketingovú stratégiu. Spoločne sa potom rozhodujú čo a kedy pestovať. Momentálne sme na ich pozemku našli prevažne passion fruit (úroda 70kg týždenne po dobu 8 mesiacov v roku bez prestávky, vďaka vysadeniu plodín v rôznych časoch po sebe), ktoré putujú na trh, cukiny zasadené v uličkách medzi passion fruit  (určené na domáce použitie aj na trh) a takisto aj rajčiny v fóliovníku, cibuľa, mrkva, cesnak, kapusta a špenát. Cieľom, ku ktorému má Martin a jeho rodina momentálne už veľmi blízko, je zarobiť  400 tisíc šilingov mesačne (Cca 3 225 €!!!)! To je suma, ktorú napríklad tunajší učitelia (10 000 šilingov) nezarobia ani za rok, takže naši mladí farmári a farmárky na exkurzii právom zahíkali. K takémuto, na kenské pomery nevídanému profitu prispievajú však aj ďalšie faktory. Martin neplatí okrem vody ani za elektrinu. Na svojej streche má solárny panel kombinovaný s veternou turbínou, ktorú si mimochodom postavil sám podľa návodu z internetu a pomocou lacných materiálov, ktoré tu dostať v okolí. No a teda keď nesvieti slnko, tak väčšinou prší a fúka vietor. O energetickú sebestačnosť je tu postarané takmer na 100%.

3domcek.JPG

Rodinný domček so solárnym panelom a veternou turbínou. Strecha z ktorej Martin zachytáva dažďovú vodu pre jeho farmu (L. Zorád, 2011).

Z pôvodne plánovanej jednej hodiny sme strávili na Martinovej farme hodiny dve. Všetci účastníci/ky exkurzie mali množstvo otázok a zo zelenej oázy inak suchého podhoria Mt. Kenya sa im nechcelo odísť. Diskutovali sme ešte veľa o (ne)priepustnosti pôd, hygienickej (ne)závadnosti zachytenej vody, technických parametroch vodných nádrží a veternej turbíny, kontrole škodcov a (ne)používaniu chemikálií a mnohom inom. Odchádzali sme spokojní a plní inšpirácie. Hlavným Martinovým odkazom pre našich mladých farmárov a mladé farmárky bolo urobiť si vlastný výskum prírodných zdrojov na svojich pozemkoch a snažiť sa s nimi spolupracovať. Nie len ich využívať vo svoj prospech, ale rozumným manažmentom podporovať zdravie celej krajiny. Okrem rozvoja vlastnej farmy sa Martin snaží vedomosťami pomáhať aj svojim susedom a spolupracovať s nimi v produkcii rôznych druhov potravín. A presne o to ide aj nám na našom projekte. Martin, ďakujeme.

4prednes.JPG

Martin rozpráva o svojom ovocí vedecky, no s láskou (L. Zorád, 2011).

5cislo.JPG

5.JPG

Vedúci a vedúce  poľnohospodárskych krúžkov si zapisujú kontakty na Martina, ktorý má odvtedy zvýšený počet prijatých hovorov (L. Zorád, 2011).


Info: Po kliknutí na fotografiu sa zobrazí celá fotogaléria. Náučná exkurzia sa konala v rámci projektu SAMRS 2010/03/05 „Zvýšenie kapacít v poľnohospodárstve v centrálnej Keni", organizované Človekom v OhrozeníSeanet International, podporené Slovak Aid.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?