Rodinná "Fair Trade" farma

Autor: Lukáš Zorád | 9.11.2011 o 18:15 | (upravené 9.11.2011 o 19:41) Karma článku: 12,90 | Prečítané:  2475x

Je jednoduché byť skeptický a ničomu nedôverovať. Stačí nájsť jeden negatívny príklad zlyhania, či zneužitia a k snahám niečo zmeniť sa dokážeme obrátiť chrbtom na celý život, bez snahy porozumieť hlbším súvislostiam a počúvať akékoľvek argumenty. Fair Trade je práve takou iniciatívou. Ľudia jej buď veria, alebo nie a pritom pravda je niekde uprostred.

Hoci kritika je na mieste, osobné skúsenosti mojich známych z Toga, či Južnej Afriky ma presvedčili, že Fair Trade naozaj (aj) pomáha a nedávno k tomu pribudla moja osobná skúsenosť z Kene. V tomto blogu však nechcem riešiť argumenty pre a proti, ale zobrať vás na návštevu k jednej rodine, ktorá svoje kávové zrno predáva do FairTrade spracovateľne.

V mestečku Karatina nájdeme jeden z najväčších trhov so zeleninou a ovocím pod holým nebom v Keni. Keď prší, produkty sú pozakrývané vrecovinou, keď svieti slnko, celé miesto hýri všetkými farbami sveta. Za 50 centov tu kúpite ananás, kilo rajčín, cibule, či sladkých zemiakov a za 20 centov obrovskú papáju či zväzok mrkvy. Svoje produkty tu predáva aj Jane, ktorá spolu s manželom vlastní rodinnú farmu na neďalekých svahoch. Sklon svahu na ich pozemku je taký prudký, že budovať tu terasovité políčka by takmer nemalo zmysel. Namiesto toho sa rodina rozhodla zasadiť ovocné stromy, ktorých koreňový systém spevňuje pôdu a zabraňuje pôdnej erózii.. Nájdeme tu tvrdé makadamové orechy, mangovníky, papájovníky, avokádovníky a kávovníky.

P11004kopec.JPG

Farmárčenie v kopcoch je pomerne náročné

P1100448Jane.JPG

Hlava rodiny a správkyňa rodinnej farmy Jane s dieťaťom od susedov.

P1100455ujco.JPG

Samuel pracoval ako strážnik v miestnej škole, no miestny gang ho surovo zmlátil (aby mohol niekto iný prevziať jeho prácu) a Samuel musel podstúpiť viacero operácií. Dnes už pracuje iba na rodinnej farme a hovorí, že je veľmi šťastný.P1100448.JPG

P1100467coffee.JPG

P1100473beans.JPG

Kávové zrno v rukách farmárky a na kávovníku.

P1100494orech.JPG

Tvrdé škrupiny makadamových orechov.

P1100464papaya.JPG

Strom papáje.

Na úpätí svahu je síce malý, no veľmi efektívne využitý kus pôdy, kde nájdeme všetko možné (kukuricu, fazuľu, sladké zemiaky, zemiaky, banány, mrkvu, cibuľu, cesnak, sukuma wiki, špenát, kapustu, či sloniu trávu pre dobytok). Efektívne poľnohospodárske metódy zabezpečujú dostatočnú produkciu potravín takmer po celý rok a diverzita plodín zase ochranu pred škodcami a chorobami.

P1100454teta.JPG

Spôsob pestovania sladkých zemiakov.

Drobnochov na mlieko, mäso a vajíčka zase nájdeme v blízkosti domu v hornej časti pozemku.

P1100442krava.JPG

Väčšina spomenutých plodín sa dá predať aj na lokálnom trhu, no s kávovým zrnom bol dlho problém. Keňa síce patrí k najväčším vývozcom kávy na svete, no pre drobných pestovateľov je profit z predaja kávového zrna skôr raritou. V okolí Karatiny sa však situácia zmenila príchodom Fair Trade spracovateľne kávového zrna.

P1100478tov.JPG

P1100478.JPG

P1100478.JPG

Malá továrnička skupuje a spracováva zrno najmä od miestnych menších fariem a neprispôsobuje sa aktuálnym cenám na svetovom trhu, ktoré sú často dumpované veľkými nadnárodnými spoločnosťami ako Nestlé, Kraft Foods, či Sara Lee v snahe znižovať ceny produktov (káva, čokoláda a pod.) na amerických a európskych trhoch. Aj vďaka uvedomelým spotrebiteľom práve v týchto západných krajinách môže rodina Jane Nyakubuke dostať za svoje kávové zrná a tvrdú prácu férovú cenu. Rodina, na rozdiel od mnohých iných v regióne, nemá problém platiť školné svojim štyrom deťom a ako vraví Jane, pokiaľ sa im bude takto naďalej dariť, všetky pôjdu aj na univerzitu (čo je v Keni dosť drahý špás).P1100455ujo.JPG

P1100497kity.JPG

P1100440pribyt.JPG

Skromný príbytok rodiny z Karatiny

P1100455ujo.JPG

P1100499babka.JPG

Stará mama topánky nepotrebuje.

 

Článok a fotografie zverejňujem s povolením Jane a Samuela. Za pohostinnosť a otvorenosť im poďakujem osobne, už v svahilčine.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?