Tanzánia: stretnutie s byvolmi

Autor: Lukáš Zorád | 8.1.2012 o 15:00 | (upravené 16.1.2012 o 16:56) Karma článku: 8,13 | Prečítané:  1119x

Ak je inteligencia predpokladom rýchlo sa učiť a adaptovať na nové podmienky a riešiť nové úlohy a vzdelanie súborom nadobudnutých vedomostí, tak múdrosť je potom spôsob, akým nakladáme s našou inteligenciou a vedomosťami. Ako so svojou inteligenciou niekedy nakladá človek, ma stále dokáže prekvapovať.

Začalo to nevinným žartovaním so sprievodcom Národného Parku Arusha v Tanzánií. John mal cez rameno prehodenú pušku, zvečerievalo sa a spoločne sme po celodennom zostupe z vulkanickej hory Meru (4565 m.n.m.) prechádzali prirodzenými pastvinami. V týchto biotopoch sa často vyskytujú pasúce sa byvoly africké, či slony. Zaujímalo ma, či John tú pušku už niekedy musel použiť a či niektoré z veľkých zvierat musel v sebaobrane zabiť. Priznal sa, že má na svedomí jedného byvola a že zhruba toľko má i nábojov vo svojej puške. Úprimne, niesom nadšený z predstavy, že kvôli mne sa v prípade ohrozenia bude musieť strieľať, či nebodaj zabiť. V horách som omnoho pokojnejší bez prítomnosti zbraní (to ostatne všade, nielen v horách), hoci viem, že najmä osamelé samce byvola, či slona môžu byť životu nebezpečné. Otvorenou krajinou, lemovanou kríkmi a stromami sme kráčali už pomerne dlho a šanca, že v ten deň budeme pozorovať divokú zver sa zmenšovala na vzdialenosť zhruba jedného kilometra, ktorý nám ostával do príchodu k bránam Národného Parku Arusha. A v tom to konečne prišlo.

P1160836.JPG

Stádo byvolov afrických sme spočiatku pozorovali z bezpečnej vzdialenosti.

V doline hlboko pod nami sme spozorovali dve veľké stáda byvola afrického. Medzi nimi bola rieka a chodník, po ktorom sme mali prejsť. Zišli sme nižšie tak, že sme už na byvoly nevideli cez kriačinu. Vedeli sme však, že na ľavej strane je stádo, ktoré sa pomaly presúva smerom k rieke (a turistickému chodníku) za druhým stádom na pravej strane.

P1160841.JPG

V tomto momente som požiadal Johna, aby zastavil. Navrhol som počkať, kým stádo prejde na druhú stranu. Boli sme stále v bezpečnej vzdialenosti a vedeli sme, že byvoly nemajú záujem hrať naháňačku. Chceli sa len napiť a pokračovať v pasení. John však nezastavoval a so slovami, že je stopár byvolov (načo jedným dychom dodal, že byvoly zabijú v Afrike každoročne veľa ľudí), pokračoval v ceste. Opatrne sme ho nasledovali v asi sto metrovom závese. Divadlo sa začalo.

P1160845.JPG

Stádo sa rozhodlo križovať turistický chodník práve v tých istých momentoch, ako náš nebojácny sprievodca.

P1160847.JPG

V tomto momente mi už naozaj nebolo všetko jedno. John stál od byvolov asi na 100 metrov a volal na nás, aby sme ho nasledovali. V nemom úžase sme ostali stáť, nehýbali sa a byvolčeky po nás začali trochu zvedavo a trochu nervózne pokukovať...

P1160849.JPG

...a premýšľať, ako ďalej...

P1160854.JPG

... tak tam s Johnom chvíľu stáli, pozerali na seba a vyhodnocovali situáciu. V tom John zo seba vydal zopár čudných zvukov a stádo sa rozhodlo cúvnuť zhruba o sto metrov späť. John na nás zamával a povedal, že teraz musíme rýchlo ísť. Nebolo mi všetko jedno. Cítil som sa hlúpo. Stádo sa počas našeho presunu opäť nervózne pohlo smerom k nám s najväčšími jedincami v popredí a v jednom momente už aj John nabil pušku a výstražne ju vystrčil pred seba. Stádo bolo nervózne a podráždené, ale ostalo stáť. Prešli sme a pár sekúnd po nás aj byvoly.

P1160859.JPG

Stačilo počkať pár minút a celej situácií sme sa mohli vyhnúť. Muž s puškou však musel všetkým predviesť svoje ego (a možno kompenzovať malé genitálie, či iné neúspechy v osobnom živote, ako o tom píšu niektoré štúdie) a urobiť všetko preto, aby sa nevyhol potenciálnemu konfliktu medzi divočinou a ľuďmi. Našťastie, tentokrát (a je tomu tak veľmi často), tí (vraj) menej inteligentní a menej vzdelaní, ustúpili.

P1160860.JPG

To mladé teľa právom hľadí na nás ľudí s pohľadom morálneho víťaza. Ďakujem.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?