reklama

Zo života na rovníku: Každý musí utiecť, ako vie!

Z našich končín to poznáme naopak.  Do chránených území takmer nesmieme vkročiť, aby sme tam náhodou niečo neponičili, zatiaľ čo sa v nich veselo ťaží na rôzne výnimky. Ochranárske združenia a zmyslov nezbavení ľudia sa snažia rôznymi cestami ochrániť, čo sa dá, no niekedy sa nedá. Tento príbeh je však o dvoch lesoch, ktoré prežili vďaka ľuďom, ktorí sa vo svojom lese môžu slobodne pohybovať a robiť si čo chcú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Krátko po západe slnka popri prašnej ceste
Krátko po západe slnka popri prašnej ceste (zdroj: L. Zorád)

Už je nás len sedem!

Žijú iba 60 km od Nanyuki (stredne veľkého, pomerne rozvinutého kenského mesta), no väčšina obyvateľov mesta o nich ani len netuší. Všade naokolo sú súkromné ranče, pastviny, či oblasti pre výskum fauny a flóry. Bežne tu stretnete slony, žirafy a antilopy. A na jednom kopci krásny pôvodný rovníkový les s obyvateľmi kmeňa Yaaku. Les sa volá MUKOGODO a so svojou rozlohou 74 tisíc hektárov ide o najväčší pôvodný les vo Východnej Afrike, ktorý je manažovaný a strážený jeho pôvodnými obyvateľmi už viac ako 4 tisíc rokov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

V blízkosti Mukogodo lesa sa nachádza kultúrne centrum v ktorom je zdokumentovaná hitória a kultúra kmeňa Yaaku

Obrázok blogu


Yaaku sú pôvodne lovci a zberači. Všetko, čo potrebovali k životu im poskytoval les. V minulosti sa živili prevažne zberom lesných plodov, mäsom a medom, žili v jaskyniach. Postupne však preberali životný štýl silnejšieho kmeňa, ktorý pásol svoj dobytok na okolitých pláňach. Dnes už takmer celkom splynuli s masajským obyvateľstvom a spolu s prebratím ich životného štýlu (z lovcov a zberačov sa stali pastieri) prebrali aj masajský jazyk. V roku 2010 sa v kenských novinách objavila správa o žene, hovoriacej jazykom yaaku, ktorá zomrela vo veku 105 rokov (pokiaľ je ten vek aspoň približne pravdivý údaj, tak ma to vážne núti zamyslieť sa nad ich a našim životným štýlom a zdravou výživou - lebo dobré jazyky tvrdia, že náš priemerný vek sa zvyšuje vďaka pokroku a zdravotnej starostlivosti, no zdá sa, že ľudia žijúci v zdravom životnom prostredí a s dostatkom pohybu, majú vcelku slušnú životnosť aj napriek pomerne jednoduchej a nepestrej strave) . V roku 1983 bol počet etnických Yaaku 2501. Dnes už na celom svete existuje iba 7 ľudí, ktorí ešte stále ovládajú yaaku jazyk. Jeden z nich nás hrdo sprevádzal lesom, ktorý očaril.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Stromy rôzneho veku a rôznej veľkosti, pestrý podrast, včely, motýle, mravce, stonožky, pavúky, antilopy, ale i stopy po byvoloch, slonoch, či hyenách. Na čistinke s výhľadom na planiny Samburu som sa nahol nad dieru v skale. Sprievodca ma však rýchlo odtiahol s vysvetlením, že v tej diere pred týždňom videl kobru. Mal so sebou oštep a tak som sa ho pýtal, ako nás ochráni, keď stretneme byvola, alebo slona. Jeho odpoveď bola nečakaná, no o to úprimnejšia. „Nijako, každý musí utiecť ako vie".

Obrázok blogu

Náš odvážny sprievodca s oštepom

Obrázok blogu


V lese sa popri divočine uživí aj dobytok Masajov. Počas obdobia sucha tu zasadá rada starších, ktorá rozhoduje, kde sa budú pásť ich zvieratá. To, že les prežil do dnešných dní vôbec nie je samozrejmosťou a nevzniklo to samo od seba. Keď Yaakuovia postupne upúšťali od svojho životného štýlu, menili sa logicky aj ich nároky na krajinu, no svoj les – posvätné miesto ich pôvodu nedovolili zničiť a dodnes v ňom vykonávajú svoje rituály. Pomohli aj Masaji, ktorí rýchlo pochopili, že les poskytuje ich dobytku dostatok potravy i vody. Po lese sa povaľuje veľké množstvo starého „mŕtveho“ dreva, ktoré by všade inde bolo dávno vyzbierané a spálené, nie však v Mukogodo lese. Zo strachu pred porušením prísnych pravidiel sa nik neodváži. Rady starších z oboch kmeňov tu majú rešpekt a pevné miesto v komunite. 4 tisíc rokov koexistencie s lesným ekosystémom a 100 rokov komunitnej správy lesa sa ukázali ako efektívny systém, ktorý nedokáže zopakovať žiadna vláda sveta. Celý lesný komplex má iba jedného vládneho lesníka, ale podľa jeho vlastných slov je tu takmer nepotrebný. Robí skôr sprievodcu iným lesníkom a úradníkom, ktorí sa chodia do lesa pozerať a čudovať, ako je to všetko možné. Aj v iných kútoch sveta však platí, že najlepšími správcami lesa sú jeho pôvodní obyvatelia, ktorí si lepšie ako ktokoľvek iný uvedomujú ich závislosť od prírodného prostredia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Biodiverzita v Mukogodo lese je fascinujúca

Posledená migračná trasa

Neďaleko od Mukogodo sa nachádza ďalší zachovaný lesný komplex. Ngare Ndare je vďaka svojim piatim vodopádom a krásnym mini-jazierkám so sviežou čistou vodou priamo z prameňa jedným z najkrajších miest v Keni. Odborný sprievod a bezpečnosť pred divými zvieratami zabezpečujú trénovaní sprievodcovia pochádzajúci z okolitých dedín. Vďaka kvalitnému vzdelaniu, títo zväčša mladí muži, pochopili význam lesa v krajine, dôležitosť jeho ochrany a zároveň získali zmysluplnú prácu. Ďalšou výhodou je, že v dedinách sa všetci poznajú a tak si nik netrúfne na ilegálny výrub stromov. Strážnici by vinníkov dokázali rýchlo identifikovať. Les je dôležitou migračnou trasou pre slony a byvoly medzi planinami národného parku Samburu, prírodnou rezerváciou Lewa (kde sa každoročne beží jeden z najťažších maratónov sveta vzhľadom na nadmorskú výšku okolo 2000 metrov) a horou Mt. Kenya. Všetky ostatné migračné trasy medzi Samburu a Mt. Kenya už boli zničené. Žijú tu tiež pomerne agresívne nosorožce čierne, leopardy a levy. Sprievodca David sa nám hlboko v lese pochválil životným zážitkom, keď tam pozoroval tri levice, ako ulovili antilopu a následne ich trojhodinovú hostinu. Rastliny s rôznym medicínskym využitím nám David ukazoval takmer na každom kroku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

"Eye drop" alias rastlina, ktorú miestni používajú ako kvapky proti očným zápalom

V lese je tiež unikátna, 450 metrov dlhá plošina v korunách stromov, z ktorej sa dajú pozorovať vzácne druhy vtákov. Takmer zaručene vám tu nad hlavou preletia červeno-krídle hartlaubs turaco a pri troche šťastia uvidíte aj paviány, guerézy, či iné zvieratá.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

"Canopy walk", alebo prechádzka v korunách stromov

Najkrajšie zážitky si však zaručene odnesiete z kúpania v panenskej vode a skákania vo vodopádoch. Súkromie pri jednom z piatich jazierok vám zabezpečí výborná koordinácia návštev lesa jeho oddanými správcami.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Chladné osvieženie priamo z prameňa uprostred divočiny v rovníkovom lese


Epilóg:

V roku 2010 existovalo na svete okolo 5100 jazykov (69 v Keni!!!) 1,2,3 a rôzne štúdie predpovedajú, že o pár generácií z nich prežije možno stovka2. Tak, ako sa v prírode stáva, že spoločne s vyhynutím jedného druhu sa môže zrútiť, alebo výrazne narušiť celý ekosystém, tak platí, že spolu s jazykom ochabne aj celá kultúra. Netrpím síce falošným sentimentom za vyhynutými jazykmi, či kultúrami - evidentne taký je kolobeh života, no treba si tiež uvedomiť, že nie všade znamená unifikácia kultúr globálnej populácie a rozvoj podľa západnej civilizácie zmenu k lepšiemu. Lesy Mukogodo a Ngare Ndare sú dôkazom dôležitosti ochrany prírodného a kultúrneho dedičstva na úrovni, ktorú nenadiktujú žiadne medzinárodné deklarácie, či programy národných vlád. A z toho by sme sa mohli poučiť aj u nás doma. Všetko je to na nás, na ľuďoch.

_________________________________________________________________________________

1 - Ethnologue - http://www.ethnologue.com/show_country.asp?name=KE

2 - One World by Wolfgang Sachs v: The Development Dictionary, ZED books, 2010

3 - How many languages are there in the world? http://www.danielburke.com/files/howmany.pdf

Lukáš Zorád

Lukáš Zorád

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Od roku 2011 pracuje pre OZ Človek v Ohrození ako terénny pracovník na rozvojových projektoch vo Východnej Afrike. Zoznam autorových rubrík:  Zo života na rovníkuAfrika bez mýtovna cestáchFilmPrírodapoviedkyškolstvoSpoločnosťSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu