reklama

Zo života na rovníku: (Ne)schopní chudobní

„Spôsob, akým sú prezentovaní chudobní ľudia pred neinformovanou verejnosťou podáva pokrivený obraz o najchudobnejších komunitách sveta. Nielen že sú títo ľudia prezentovaní ako „neschopní spraviť čokoľvek inteligentné", ale dokonca aj ako ľudia, ktorí bránia moderným mecenášom pomôcť im. Keby boli tieto smiešne domnienky naozaj pravdivé, tri štvrtiny svetovej populácie by už dávno zmizli z povrchu zemského" Majid Rahnema v eseji „Chudoba".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Počas návštev rurálnych oblastí Kene si treba zvyknúť na množstvo zvedavých pohľadov
Počas návštev rurálnych oblastí Kene si treba zvyknúť na množstvo zvedavých pohľadov (zdroj: L. Zorád)

"Tabitha Wanjiru z kenskej dedinky Jogoo má 78 rokov. Už nevládze chodiť do lesa po drevo, aby sa postarala o seba a vypomohla svojim siedmim deťom s vnúčatami. Preto má veľkú radosť z piecky, ktorá zníži jej spotrebu dreva o viac ako polovicu. Vyškolená susedka jej pomôže s jej správnou inštaláciou." Napísala kolegyňa Edita na webe Človečín. Jednoduché piecky pomáhajú ľuďom z okolia dôležitého lesného ekosystému Mau Forest a aj k ochrane lesa. No bez potrebného tréningu a vedomostí by darovaná piecka ľahla popolom. Aby darované Človečiny mali zmysel, sú navrhnuté tak, aby vhodne dopĺňali projektové aktivity Človeka v Ohrození v Keni. Milióny eur už totiž boli preinvestované v rozvojovom svete do tréningov a školení najchudobnejších ľudí, no s minimálnym efektom. Teoretické školenia sú rovnako neefektívne, ako naše teoretické školstvo. Učte niekoho robiť s počítačom bez počítača a potom otestujte jeho praktické zručnosti. A ani to otrepané „naučme ich chytať ryby" by bez udice či rybárskych sietí nefungovalo. Hardvér a softvér musia byť spolu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Ženy v okolí Molo (Keňa) dostali piecky a zúčastnili sa tréningu na ich inštaláciu i používanie (Foto: Edita Bednárová, 2012)

V našej práci nás motivujú aj výsledky nedávnej štúdie tímu z technologického inštitútu univerzity v Massachusetts, ktorý študoval mikrofinančnú schému jednej z najväčších rozvojových organizácií BRAC. Podľa výskumov beneficienti programu neboli schopní splácať pôžičky z fondu. BRAC im teda namiesto peňazí poskytol produkty (napríklad kravu, zopár kôz a sliepok) spoločne s tréningom na chov týchto domácich zvierat. Výsledky predčili očakávania. Beneficienti jedli o 15% viacej jedla a mesačne zarobili o 20% viac ako pred tým. Tieto čísla však prevyšovali možnosti chudobných rodín získať profit iba z darovaného. Ako preukázal výskum, obdarovaní ľudia trávili o 28% času viac prácou a to dokonca prácou, ktorá nemala nič spoločné s tým, čo dostali. Zlepšilo sa ich mentálne zdravie a radikálne sa znížil počet depresií v komunite. Výskumný tím argumentuje, že tréningy a malá pomoc zvýšili celkový optimizmus ľudí, absencia ktorého často uväzní celé populácie v chudobe.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Náš miestny koordinátor a dobrovoľník Lawrence žije v drevenej chatrči bez elektriny, no každý deň tvrdo pracuje na svojej farme a pomáha ostatným obyvateľom dedinky Liki. Bez úsmevu a sviežej mysle plnej nápadov som ho zažil iba raz, keď dostal maláriu.

Podobný prístup sa snažíme aplikovať aj v Keni. Dedinčania a dedinčanky z bývalého slamu Liki dostali z Človečín kozy na mlieko (Viacej detailov po kliknutí na link). Ich nákup, evidenciu a prevoz si zabezpečili sami, ako ich príspevok k daru. Školenie na chov kôz a plán rozmnožovania si pripravila skupina sama, práve členmi a členkami, ktorí boli na chov kôz trénovaní cez vládny program podpory komunitných organizácií, no nikdy žiadnu kozu nevlastnili. Zároveň sme sa dohodli, že pokiaľ všetko dobre pôjde, dostanú na posilnenie živobytia aj sliepky. Na chov sliepok však nemali kapacity a tak sme celú skupinu pozvali na jednu zo škôl, kde Človek v Ohrození vytvoril vzorovú záhradu s chovom dobytka a hydiny. Na naše prekvapenie sa dostavili všetci členovia a členky komunity. V rukách mali zápisníčky a zohnali si aj jeden spoločný fotoaparát. Pôvodným cieľom ich návštevy bolo naučiť sa o chove sliepok, no v škole strávili vyše troch hodín a domov odchádzali s hlavami plnými nápadov. Nárast optimizmu a entuziazmus s vidinou lepšieho živobytia žiaril z ich tvárí. V týchto dňoch usilovne stavajú kuríny, sadia nové plodiny na svojich malých pozemkoch a tešia sa na nové sliepky od súkromných darcov zo Slovenska. Efekt darovaného má aj v tomto prípade dvojnásobný dopad oproti tomu, čo sme očakávali. Mentálne zdravie a optimizmus pomáhajú zvyšovať produktivitu ľudí, ktorí pri 70% nezamestnanosti v regióne nemôžu čakať na zázraky sociálnych vlád. Tu je tvrdý kapitalizmus. Každý sa musí spoľahnúť sám na seba a to v krajine s takou obrovskou populačnou explóziou, kde učitelia v poddimenzovanom školstve kapacitne nemajú šancu poskytovať kvalitné vzdelanie (a navyše má Keňa úplne nepraktický, nefunkčný a sterilný školský systém) ani pri najlepšej vôli, nerobí ľahko. Ako však vidíme v realite, na naštartovanie stačí málo (ale premyslene a komplexne).

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Lukáš Zorád

Lukáš Zorád

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Od roku 2011 pracuje pre OZ Človek v Ohrození ako terénny pracovník na rozvojových projektoch vo Východnej Afrike. Zoznam autorových rubrík:  Zo života na rovníkuAfrika bez mýtovna cestáchFilmPrírodapoviedkyškolstvoSpoločnosťSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu