V Himalájach rastú žraloky

Autor: Lukáš Zorád | 30.5.2013 o 18:10 | (upravené 30.5.2013 o 19:24) Karma článku: 11,14 | Prečítané:  700x

V uplynulých dňoch obleteli svet fotografie  zástupu asi 600 ľudí štverajúcich sa na Mt. Everest. V Keni  sa vedecká obec rázne postavila proti komerčnému projektu odchytu žraloka veľrybieho a na Slovensku bojujeme za vstup do lesov a proti nadmernému kácaniu. Všetky tieto správy so sebou na prvý pohľad vôbec nesúvisia, no majú toho dosť spoločného. Na Everest chodia ľudia ako na žraloky do akvária, na Slovensku by nás zasa niektorí ľudia v lesoch najradšej nevideli.

Nemecký horolezec Ralf Dujmovic bol pri zostupe z najvyššej hory sveta v šoku, keď uvidel zástup 600 ľudí. Vedel, že niektorí z nich sa nevrátia a mal pravdu. Mnoho ľudí skončilo v nemocnici a 4 zahynuli. Komercionalizácia najvyššej hory sveta umožňuje podľa horolezca výstup aj ľuďom, ktorí tam skrátka nemajú čo robiť, pretože nie sú dostatočne fyzicky, či psychicky pripravení. Mt Everest si ročne vezme životy mnohých ľudí, dokonca aj skúsených a  dobre pripravených horolezcov. Je to síce pekné, keď sa niekomu podarí splniť životný sen a vydriape sa na najvyššiu horu sveta. Určite to môže ľudí povzbudiť, dať im dôvod byť na ničo pyšní a hrdí, možno niektorým taká skúsenosť zmení pohľad na život. Himaláje takýto potenciál majú,  no stojí to všetko za to? Sprievodcom a nosičom určite.

Neviem, kde sa to v nás ľuďoch berie, ale tá neustála túžba človeka dobývať a vlastniť všetko naokolo za každú cenu ma napĺňa smútkom. Niekedy je lepšie sa uvoľniť, vybehnúť na kopec za dedinou a snažiť sa aspoň trochu porozumieť svetu okolo seba.

nature.jpg

V Keni sa rozprúdila ohnivá debata medzi súkromnými firmami v kolaborácii s vládnymi urádníkmi proti vedeckej komunite, ktorá pripravila negatívnu EIA správu (Environmental Impact Assasement) oponujúcu navrhovanému projektu odchytu žraloka veľrybieho na komerčné účely a vraj jeho ochranu. Miestni obyvatelia sú presvedčení, že žralok veľrybí im prinesie zvýšené príjmy z turizmu a na vedcov sa hnevajú. Nikoho nezaujíma, že tieto zraniteľné živočíchy migrujú ročne tisíce kilometrov vo vodách Indického oceána a ich život v zajatí sa často končí tragicky. Proklamovaným účelom projektu je zvyšovanie povedomia a ochrany týchto nádherných živočíchov. No realita je taká, že každý žralok veľrybí odňatý zo svojho prirodzeného prostredia sa stáva chýbajúcim článkom jeho zraniteľnej populácie. Autori projektu tvrdia, že žralok bude v zajatí iba šesť mesiacov, potom chytia nového a vymenia ich. Žial, takto stresované živočíchy sa často už nezapoja späť do reprodukčného procesu. Takže ľudia sa snažia „pomáhať" spôsobom, ktorý vlastne narúša a ohrozuje existenciu týchto (človeku neškodných) tvorov. Hlavné je, že sa ľuďom budú plniť peňaženky.

A prečo mi to všetko pripomína situáciu na Slovensku, kde návrh novely zákona značne obmedzí pohyb ľudí v lesoch a zníži kontrolu nad ťažbou dreva, oslabuje ochranu prírody, či ignoruje obyvateľov Slatinky a ako to všetko súvisí s Ficovým odvážnym otvorením infozákona - tak z toho si už môžete urobiť závery aj sami. Ja to vnímam takto nejak:

kod.jpg

 

S egoistickým dobývaním Himalájí za cenu ľudských životov asi ťažko niečo spravíme. Kenským vedcom a žralokom z Indického oceána môžeme držať palce. Šanca, že projekt neprejde vďaka ich negatívnej správe existuje. U nás doma možeme zatiaľ aspoň hlasno kričať, podpísať petície a oponovať vláde s evidentnými sklonmi k autokracii.

 

OZNAM: Ako sa dozvedám, momentálne nefungujú servery ekofóra, na ktorých sú všetky tri petície. Buďte prosím trpezliví. Vraj prekopané káble...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?